لوکس

بعد از مدتها باز هم سلام

مثل این که خیلی وقته دیگه آموزش فتوشاپ نمی زارم . به خاطر این که دیگه نمی دونستم چی رو یاد بده ام دیگه تقریبا همه چیزهائی رو که خودم بلد بودم و برای کار با فتوشاپ لازم بود و می تونست گره از مشکل بردارد رو آموزش دادم . از این به بعد سعی می کنم بگردم و چیزهای کوچک ولی مفید را آموزش بده ام .

بزرگ و کوچک کردن تصویر بدون نیاز به ابزار

برای این که شما بدون نیاز به ابزار عکس مورد نظر را کوچک و بزرگ کنید کافی است مسیر زیر را طی کنید . Windows / Navigator

بعد از باز کردن این پنجره شما عکس خود را در کادری مشاهده می کنید . در زیر این کادر کشوئی متحرک وجود دارد که با کشیدن آن می توانید عکس خود را بزرگ و یا کوچک نمایید در کنار این کشو نیز اشکال کوچکی به شکل مثلث وجود دارد که با کلیک بر روی آن عکس به صورت یک درصدی کوچک و یا بزرگ می شود .

ساخت گر ادیان رنگی مورد نیاز (Gradient)

ابزار گر ادیان را انتخاب کنید این ابزار با کلید میانبر G فعال می شود . در نوار ابزار بر روی رنگ گر ادیان کلیک کنید تا پنجره ای با عنوان Gradient Editor بازمی شود. در قسمت پایین پنجره شما گر ادیان رنگی را مشاهده می کنید که به صورت کادری است که بالا و پایین این کادر مربع های رنگی دیده می شود . برای تغییر رنگ گر ادیان شما باید بر روی مربع های پایین کلیک کرده تا کادر تعیین رنگ باز شده و رنگ مورد نظر را انتخاب کنید .

 اگر می خواهید به این گر ادیان رنگ جدیدی اضافه کنید باید در بیرون از گر ادیان کلیک کرده تا مربع رنگی جدید به این گر ادیان اضافه شود .

روش دیگر تغییر گر ادیان رنگی استفاده از Gradient Type  می باشد که با باز کردن این کشو می توانید نوع آن را از Solid  به Noise  تبدیل کنید . در قسمت پایین دکمه ئی با عنوان Randomizeوجود دارد که با کلیک بر آن شما می توانید گر ادیان های پیشنهادی فتوشاپ را مشاهده کنید . همچنین با کم و زیاد کردن Smoothness شما می توانید میزان محو شد گی و یا مرز رنگها را مشخص کنید.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1386ساعت 4:14  توسط زهرا ميرعيسي خاني  | 

ساخت قلمو های جدید در فتوشاپ

ساخت قلمو های جدید در فتوشاپ

گاهی مواقع به قلمو های جدید احتیاج می باشد که شما می توانید این قلمو مورد نیاز خود را در فتوشاپ تهیه کنید . برای این کار شما ابتدا تصویر مورد نظرتان که برای ساخت قلمو می خواهید از آن استفاده کنید را باز نمایید .

در مرحله باید قسمتی از تصویر را با ابزار انتخاب ( عصای جادویی و یا ابزار مغناطیسی و یا ... ) انتخاب کنید . سپس مسیر زیر را طی کنید .

Edit\ DefineBroushpreset

کادری باز می شود که شما می توانید نام قلمو خود را انتخاب کرده و در نهایت Ok نمایید .

ابزار قلمو را انتخاب کنید و جعبه انتخاب قلمو بر روی آخرین قلمو موجود در همان صفحه بروید و قلمو تازه ساخت خود را انتخاب کنید و طرح های جدید را ایجاد کنید .

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم اردیبهشت 1386ساعت 4:50  توسط زهرا ميرعيسي خاني  | 

جدا كردن سايه از تصوير

جدا كردن سايه از تصوير

گاهي اتفاق مي افتد كه شما فقط به سايه تصوير احتياج داريد . براي اين كار ابتدا تصوير را از طريق پالت Layer و گزينه Add alayer Style/Drop shadow سايه دار كنيد . سپس از گزينه layer/layer style و سپس گزينه creat layer را اعمال كنيد . گزينه ئي ظاهر مي شود كه به شما هشدار مي دهد كه با اين فرمان سايه جدا مي شود و آيا مايليد اين كار صورت بگيرد شما بر روي گزينه Ok كليك كنيد .

 

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم اردیبهشت 1386ساعت 4:33  توسط زهرا ميرعيسي خاني  | 

آشنايي با ديگر امكانات فتوشاپ ( پالت Layer )

پالت Layer را به وسيله كليد F5  و يا Window\Layer فعال كنيد .

در قسمت بالاي اين پالت گزينه ئي مشاهده مي شود ( كه به صورت عادي و اتوماتيك بر روي گزينه Normal قرار دارد )  كه با تغيير آن مي توانيد افكت هاي جالبي به لايه هاي خود بدهيد .

در قسمت بالا و سمت راست نيز گزينه به نام Opacity قرار دارد كه با كم كردن اين گزينه مي توانيد لايه ها را در هم محو كنيد .

در قسمت پائين سمت راست Fill قرار دارد كه از ميزان رنگ لايه ها كم مي كند.

در سمت راست قسمت پائين شما گزينه هائي را با نام Lock مشاهده مي كنيد كه هر كدام از اين گزينه ها اين امكان را به شما مي دهد كه  لايه ئي را كه نمي خواهيد ديگر هيچ تغييري در آن ايجاد كنيد قفل كنيد كه گزينه آخري لايه را قفل كرده و امكان باز كردن آن را نيز به شما نمي دهد . ولي با استفاده از گزينه هاي ديگر مي توانيد قفل لايه را باز كرده و تغييرات جديد ي در آن ايجاد كنيد .

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم اردیبهشت 1386ساعت 4:13  توسط زهرا ميرعيسي خاني  | 

آشنايي با ديگر امكانات فتوشاپ ( پالت Layer )

پالت Layer را به وسيله كليد F5  و يا Window\Layer فعال كنيد .

در قسمت بالاي اين پالت گزينه ئي مشاهده مي شود ( كه به صورت عادي و اتوماتيك بر روي گزينه Normal قرار دارد )  كه با تغيير آن مي توانيد افكت هاي جالبي به لايه هاي خود بدهيد .

در قسمت بالا و سمت راست نيز گزينه به نام Opacity قرار دارد كه با كم كردن اين گزينه مي توانيد لايه ها را در هم محو كنيد .

در قسمت پائين سمت راست Fill قرار دارد كه از ميزان رنگ لايه ها كم مي كند.

در سمت راست قسمت پائين شما گزينه هائي را با نام Lock مشاهده مي كنيد كه هر كدام از اين گزينه ها اين امكان را به شما مي دهد كه  لايه ئي را كه نمي خواهيد ديگر هيچ تغييري در آن ايجاد كنيد قفل كنيد كه گزينه آخري لايه را قفل كرده و امكان باز كردن آن را نيز به شما نمي دهد . ولي با استفاده از گزينه هاي ديگر مي توانيد قفل لايه را باز كرده و تغييرات جديد ي در آن ايجاد كنيد .

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم اردیبهشت 1386ساعت 4:12  توسط زهرا ميرعيسي خاني  | 

اصلاح ناحيه انتخاب

اصلاح ناحيه انتخاب

در برخي از موارد اتفاق مي افتد كه شما ناحيه ائي را انتخاب كرده ايد و احتياج داريد تا از ناحيه انتخاب مقداري كم و يا اضافه و يا تغييراتي در آن ايجاد كنيد اين كار به وسيله فرمان Modify كه از زير منوي Select مي باشد قابل اجرا است .

Border

اين گزينه ناحيه اي را به انتخاب شما اضافه مي كند كه با تنظيم Width مقداري به پيرامون ناحيه انتخاب موجود افزوده مي شود . اگر شما يك ناحيه انتخابي ساده داشته باشيد و اين فرمان را بر آن اعمال كنيد ناحيه انتخابي اوليه به صورت حاشيه ايي عمل مي كند .

Smooth

اگر ناحيه انتخابي شما به وسيله ابزارهاي انتخابي مانند ابزار انتخابي مغناطيسي و يا كمند انتخاب شده باشد و داراي گوشه هايي سخت و زاويه دار باشد شما با انتخاب اين گزينه مي توانيد گوشه ها را گرد كنيد .

Expand

با انتخاب اين گزينه شما مي توانيد محدوده انتخابي خود را از يك تا صد پيكسل در همه جهات اضافه كنيد .

Contract

اين فرمان درست برعكس فرمان Expand عمل مي كند يعني ناحيه انتخابي شما را كاهش مي دهد .

نكته :  برخلاف فرمان Border كه گوشه هاي هر ناحيه مستطيل شكل را گرد مي كرد ، فرمان هاي Expand و Contract شكل ناحيه انتخاب را تغيير نمي دهد و فقط براندازه آن تاثير مي گذارد

استفاده از فرمان Feather

اين فرمان نيز در زير منوي Select يافت مي شود كه اين امكان را براي شما فراهم مي كند كه كناره هاي ناحيه انتخابي خود را هموار كنيد . فرمان Feather فقط زماني اعمال مي شود كه ناحيه انتخاب موجود باشد اگر از تنظيم Feather در نوار گزينه ها استفاده كنيد مي توانيد مقدار محو شدن كناره ها را قبل از ايجاد ناحيه انتخاب وارد كنيد .

+ نوشته شده در  شنبه یکم اردیبهشت 1386ساعت 4:39  توسط زهرا ميرعيسي خاني  | 

تنظيم كيفيت تصوير

تنظيم كيفيت تصوير

در بعضي مواقع عكسهاي چاپ شده اي كه در فتوشاپ اسكن مي شود داراي مشكلاتي است كه اين مشكلات در فتوشاپ به سادگي قابل رفع است .

افزودن نور با ابزار روشن كننده

در مواقعي پيش مي آيد كه عكسهاي ما داراي نواحي تيره ئي است مثلا در تصوير سايه ايي بر روي صورت قرار مي گيرد در اين مواقع بهترين روش براي اصلاح اين وضع استفاده از ابزار Dodge Tool كه با كليد ميانبر O فعال مي شود قابل رفع است . اين ابزار تصوير يا بخشي از آنرا روشن مي كند و به تصويري كه تيره به نظر مي رسد نور مي افزايد يا محتويات پنهان در سايه ها را آشكار مي كند.

در نوار گزينه هاي اين ابزار چهار گزينه ديده مي شود كه مي توانيد با امتحان كردن هر كدام از اين گزينه ها با نحوه و عملكرد اين ابزار آشنا شويد . براي استفاده از ابزار بر روي قسمتي كه مي خواهيد عمل روشن شدن انجام گيرد رفته و ضمن پايين نگه داشتن ماوس قلمو را در قسمت مورد نظر حركت دهيد .

رفع درخشندگي زياد با ابزار تيره كننده

در عكسها با نواحيي روبه رو مي شويم كه بسيار روشن است يا نور زيادي دارد . براي بر طرف كردن اين مشكل از ابزار تيره كننده كه زير مجموعه ابزار روشن كننده Burn Tool مي باشد .

كار با اين ابزار نيز همانند كار با ابزار روشن كننده است .  مي توانيد اندازه قلمو را به اندازه ناحيه اي كه ميخواهيد تيره كنيد ، تنظيم كنيد و يا مي توانيد به كمك ابزارهاي انتخاب قسمت مورد نظر را انتخاب كرده و تنها آن ناحيه را تيره كنيد . در هر دو ابزار با كشيدن مكرر ماوس مي توانيد عمل تيره كردن و يا روشن كردن را بيشتر انجام دهيد .

افزايش و كاهش اشباع رنگ با ابزار اسفنج

ابزار اسفنج امكان افزايش و يا كاهش اشباع رنگ در تصوير را ارائه مي دهد . اين ابزار هم زير مجموعه ابزار روشن كننده و يا Dadge Tool مي باشد . مي توانيد از اين ابزار براي تصاوير سياه و سفيد و يا رنگي اعمال كنيد . اين ابزار نيز داراي گزينه هايي در نوار گزينه ها مي باشد كه با تغيير در اين گزينه ها مي توانيد بيشتر با عملكرد اين ابزار آشنا شويد .

نكته : مي توانيد تراكم رنگها را به طريق ديگر مثل استفاده از قابليتهاي موجود در زير منوي Image/Adjustment افزايش دهيد . كه البته استفاده از فرمان Adjustment قبلا آموزش داده شده است .

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم فروردین 1386ساعت 4:38  توسط زهرا ميرعيسي خاني  | 

هموار كردن تصوير با ابزار محو كننده

هموار كردن تصوير با ابزار محو كننده

گاهي از ابزار محو كننده Blur Tool كه با كليد ميانبرR فعال مي شود براي هموار كردن بخشهايي از تصوير استفاده مي شود تا ساير بخشهاي تصوير بيشتر به چشم آيند . ابزار محو كننده براي محو كردن محتويات اطراف شخص در مركز تصوير استفاده شده است . زماني كه محتويات اطراف محو مي شوند ، شخص مركز توجه و تنها چيزي است كه ديده مي شود . هنوز هم مي توانيد اطراف شخص را مشاهده كنيد ولي اين صحنه ها محدود شده و نقش پشتيبان را در تصوير ايفا مي كنند .

در برخي موارد هم شما مي توانيد از اين ابزار براي محو كردن كناره هاي واضح استفاده كنيد مثلا در اطراف لايه ي جديدي كه به عكس اضافه مي كنيد با اين كار عكس شما طبيعي تر از هنگامي ديده مي شود كه شما از اين ابزار استفاده نكرده ايد . با محو كردن كناره ها ، ناهمواري ها و كناره هاي بريده برثيده در منحني ها هموار مي شود .

نحوه استفاده از ابزار محو كننده درست مثل استفاده از ابزارهاي واضح كننده ، روشن كننده ، و تيره كننده است فقط ابزار را كليك كنيد تا فعال شود . بعد از تنظيم اندازه قلمو ، حالت آميختگي ، مقدار جلوه و اين كه ايا جلوه به تمام لايه ها اعمال شود يا خير ، مي توانيد به سادگي ماوس را براي ايجاد جلوه محو كننده بر روي بخشهايي در تصوير بكشيد . همچنين مي توانيد با ايجاد يك ناحيه انتخاب با استفاده از ابزارهاي محدوده انتخاب ، كمند يا عصاي جادويي ، ابزار محو كننده را به يك ناحيه خاص محدود كنيد .

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم فروردین 1386ساعت 4:34  توسط زهرا ميرعيسي خاني  | 

سلام به تو بازديد كننده

سلام به تو بازديد كننده

خيلي متشكرم از اين كه اين قدر بنده رو مورد لطف قرار مي دهيد . در جواب سوالهائي كه مي كنيد بايد بگم همان روزي كه به وبم سر زدم و سوال شما رو دريافت كردم مطلبي نوشتم كه قصد داشتم به وبلاگتون ارسال كنم اما چون ديدم نشاني وبلاگتون رو ندادين و يا شايد وبلاگ نداشتيد همون مطلب را با نام پلاگين به عنوان ابزار يدكي در وب خودم قرار دادم . تا جائي كه من از سوال شما فهميدم منظورتون اين بود كه پلاگين و يا فيلترها را چگونه مي توان در فتوشاپ باز كرد و همچنين از كجا مي تونيم پلاگين و يا فيلتر براي فتوشاپ تهيه كرد من تمام اطلاعاتي رو كه در اختيار داشتم در اون مطلب ذكر كردم خوشحال مي شم به اون مطلب سر بزنيد و جواب سوالتون رو دريافت كنيد اگر منظور شما رو از سوالتون غلط برداشت كردم لطف كنيد دوباره سوالتون رو به نحوه ديگري مطرح كنيد تا شايد بتونم جواب بدم .

در واقع اين جواب رو نوشتم كه فكر نكنيد كه به سوالاتتون جواب نمي دم اگر هم اطلاعاتم در اون حد نبود حتم بدونيد كه در وبلاگم موضوع را مطرح كرده و شما را مطلع مي كردم البته خود من هم با اين كه حدود سه تا چهار سال است كه دارم با فتوشاپ كار مي كنم هنوز چيزهاي زيادي از امكانات فتوشاپ را كشف نكرده ام و احتياج دارم كه بيشتر كار كنم به شما هم توصيه مي كنم اين مطالبي رو كه ياد مي گيرد همچنان انجام دهيد و با رها و بارها تكرار كنيد و تا اونجا كه مي تونيد با ابزارها و گزينه هاي موجود در فتوشاپ آشنا شويد كه من معتقدم براي يادگيري هر برنامه اي بايد تا مي توانيم با ابزارها و گزينه هاي موجود در منوها سروكله بزنيم تا چيزي تازه را كشف كنيم .

باز هم از اين كه به اين وبلاگ توجه داريد تشكر مي كنم و اميدوارم همچنان ارتباط خود را با اين وبلاگ حفظ كرده و يكي از بازديد كنندگان پروپاقرس اين وبلاگ شويد و به همه هم توصيه كنيد . 

                                                                                       يا حق

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم فروردین 1386ساعت 4:34  توسط زهرا ميرعيسي خاني  | 

معكوس كردن نواحي انتخاب

معكوس كردن نواحي انتخاب

هر ناحيه  انتخاب شده با هر يك از ابزارها شامل محدوده انتخاب كمند يا عصاي جادوييرا ميتوان معكوس كرد . به اين ترتيب همه چيز بجز ناحيه انتخاب اوليه انتخاب مي شوند . فرمان Select/Invers به سادگي  و به سرعت عمل مي كند و انتخاب ناحيه اي از تصوير را كه انتخاب آن با ابزارهاي محدود انتخاب ، كمند و عصاي جادويي پيچيده است . آسان مي سازد .

در نگاه اول با اعمال فرمان Invers ممكن است اين طور به نظر برسد كه ناحسه انتخاب تغييري نكرده است ، زيرا خط انتخاب اطراف ناحيه انتخاب شده اوليه باقي مي ماند ، اما اين خط حال نشانه پايان ناحيه انتخاب است . يك كادر در اطراف تصوير نيز رسم مي شود و نشان مي دهد كه همه چيز از كناره هاي تصوير به سمت داخل و تا كناره هاي بيروني انتخاب شده اند .

نكته : اگر ناحيه انتخاب را از حالت انتخاب خارج كنيد مي توانيد مجددا با انتخاب فرمان Select/Reselect ناحيه را انتخاب كنيد .

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم فروردین 1386ساعت 4:33  توسط زهرا ميرعيسي خاني  | 

فوكوس كردن بر روي شي در تصوير

فوكوس كردن بر روي شي در تصوير

گاهي با عكس هايي روبه رو مي شويم كه با گذشت زمان و يا به علت هاي مختلف از كيفيت افتاده و محو شده اند . براي رفع اين مشكل از ابزار واضح كننده مي توان استفاده كرد. اين ابزار Sharpen Tool ناميده مي شود كه زير مجموعه ابزار BulorTool مي باشد كه با كليد ميانبرR فعال مي شود .

ابزار واضح كننده امكان ايجاد وضوح مورد نظر روي بخشهايي از تصوير را كه به وضوح نياز دارند ، فراهم مي كند .

نوار گزينه هاي ابزار واضح كننده حاوي تنظيماتي براي انتخاب يك اندازه  و شكل قل مو ، يك حالت آميختيگي ، قدرت جلوه واضح كننده و گزينه اي كه در برگيرنده تمام لايه هاي تصوير در زمان فعال بودن اين ابزار است مي باشد .

تنظيم Strength امكان افزايش و كاهش جلوه اين ابزار را ايجاد مي كند . درصد پايين تر وضوح كمتري ايجاد مي كند . مقدار پيش فرض آن 50 درصد است كه حتي در برخي موارد ميتواند بيشتر باشد .

نكته : عمل واضح كردن را با احتياط انجام دهيد زيرا ممكن است نقاط بصري نامناسبي با چندين بار واضح كردن يك نقطه يا بامقدار زياد گزينه Strength ايجاد شود . براي مطلوب بودن از مقدار كم شروع كرده و اگر مناسب نبود باز هم مقدار آن را افزايش دهيد تا به مقدار مطلوب برسيد .

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم فروردین 1386ساعت 5:29  توسط زهرا ميرعيسي خاني  | 

تنظيم كنتراست و ميزان روشنايي تصاوير در فتوشاپ

تنظيم كنتراست و ميزان روشنايي تصاوير در فتوشاپ

گاهي شما با عكس هايي برخورد مي كنيد كه كيفيت آنها مطلوب نيست از طريق فرمانهاي زير شما مي توانيد كيفيت عكس ها را تا حدودي بهبود بخشيد .

 

استفاده از Auto Levels

از منوي Image بر فرمان Adjustments كليك كرده و Autolevels را انتخاب كنيد . اين فرمان به طور خودكار سايه روشنها ، سايه ها و تون هاي متوسط را تنظيم مي كند .

توجه : از آنجا كه Auto levels تمام كانال هاي رنگي را تنظيم مي كند ، ممكن است تغيير كلي در رنگ تصوير ايجاد شود . اگر اين تغيير مناسب نيست ، مي توانيد از ساير ابزارهاي تصحيح رنگ  مثل Color Balance براي انجام تنظيمات لازم استفاده كنيد .

استفاده از Auto Contrast

باز هم از منوي Image فرمان Adjustment و سپس Auto contrast كليك كرده و همان طور كه از نام اين فرمان استنباط مي شود كنتراست عكس را به طور خودكار تنظيم ميكند . اين فرمان با تبديل تيره ترين و روشن ترين پيكسل ها در تصوير به ترتيب به سياه و سفيد ، سبب مي شود سايه روشن ها روشن تر و سايه ها تيره تر مي شود .

اين فرمان به صورت خودكار تمام تنظيمات را اعمال ميكند . براي اين كه شما بتوانيد خودتان اين تنظيمات را براساس خواست و ميل خود تغيير دهيد مي توانيد از طريق فرمان Image و سپس adjustment بر گزينه level كليك كرده و از گزينه هاي موجود در كادر باز شده گزينه Option كليك كرده و مقدار رنگ سياه و سفيد آن را براساس خواست خود اعمال كنيد .

استفاده از Auto color

فرمان Auto color همانند فرمانهاي ديگر از طريق منوي image باز مي شود . اين ابزار از فتوشاپ 7 به بعد به برنامه اضافه شده و جديد مي باشد . به طور خودار رنگها و كنتراست هر تصوير RGB را براساس محتويات موجود تنظيم مي كند  اين فرمان جدا از فرمان Auto levels و Auto contrast مي باشد .

كنترل كنتراست و ميزان روشنايي

تا كنون با فرمانهايي آشنا شده ايد كه به طور خودكار عمل مي كنند و خواست شما تاثير زيادي ندارد با اجراي اين فرمان شما مي توانيد كنتراست و روشنايي تصاوير را خودتان و به طور مستقيم كنترل كنيد وبه فرمانهاي خودكار وابسته نباشيد . براي اين منظور شما از منوي Image و فرمان Adjustment بر فرمان Brightness/ contrast كليك كنيد كادري باز مي شود كه داراي دو لغزنده مي باشد . يك لغزنده ميزان روشنايي و ديگري كنتراست را تنظيم مي كند .

شما مي توانيد با ايجاد تغيير در اين گزينه ها تغييرات ايجاد شده در عكس را شاهد باشيد .

قبل از اجراي اين فرمان شما مي توانيد ناحيه اي را انتخاب كنيد تا فقط بخشي از تصوير را تنظيم كنيد .

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم فروردین 1386ساعت 5:58  توسط زهرا ميرعيسي خاني  | 

روتوش تصاوير در فتوشاپ

روتوش تصاوير در فتوشاپ

گاهي شما با تصاويري روبه رو مي شويد كه داراي عيبهايي مي باشند و يا عكسهايي داريد كه مي خواهيد در آنها تغييراتي ايجاد نماييد مثلا با برداشتن چين و چروكها آنها را جوان تر كنيد و يا جوشهاي صورت و يا لكه ها را بزدائيد . براي اين كار فتوشاپ ابزاري مناسب را در اختيار شما قرار مي دهد . اين ابزار Healing Broush Tool مي باشد كه با كليد ميانبر J فعال مي باشد . براي كار با اين ابزار شما عكس خود را در فتوشاپ باز كنيد سپس اين ابزار را انتخاب كنيد سپس با پايين نگه داشتن كليد Alt بر روي قسمتي از تصوير كه مناسب مي باشد كليك كنيد . سپس كليد Alt را رها كنيد و از اين به بعد بر روي هر قسمتي كه مي خواهيد كليك كنيد تا شاهد تغييراتي كه ايجاد مي شود باشيد .

ابزار ديگري كه قبلا با آن آشنا شده ايد و براي مونتاژ و ترميم عكس نيز كاربرد دارد براي اين كارها مناسب مي باشد اين ابزار clone stamp tool مي باشد كه با كليد ميانبر S فعال مي شود . كار با اين وسيله همانند كار با ابزار Healing Broush Tool مي باشد ولي تفاوتي كه اين دو ابزار با هم دارند اين است كه در موقع استفاده از ابزار Healing Broush Tool قسمت بريده شده و اضافه شده از نظر رنگ با قسمتهاي ديگر هم اهنگ مي شود ولي در موقع استفاده ازclone stamp tool اين وضعيت به وجود نمي آيد و شما بايد از قسمتي انتخاب را انجام دهيد كه از نظر رنگي شبيه قسمتي باشد كه مي خواهيد آن قسمت را حذف كنيد .

بعد از انجام كار شما مي توانيد با استفاده از ابزار Broush Tool كه با كليد ميانبر O فعال مي شود و از زير مجموعه ابزارهاي Dodge Tool مي باشد نواحي را كه تغيير داده ايد را محو كنيد تا تصوير بهتر به نظر بيايد .

+ نوشته شده در  دوشنبه بیستم فروردین 1386ساعت 5:44  توسط زهرا ميرعيسي خاني  | 

مونتاژ تصوير در فتوشاپ

مونتاژ تصوير در فتوشاپ

گاهي شما مي خواهيد قسمتي از تصوير را به تصوير ديگري منتقل و يك فايل تصويري مستقل ايجاد كنيد كه به اين عمل مونتاژ كردن مي گويند .

براي اين كار مراحل زير را دنبال كنيد .

- برنامه فتوشاپ را باز نماييد و سپس از طريق منوي File دو عكسي را كه مي خواهيد به هم مونتاژ كنيد را باز نماييد .

- بعد از كليك بر دگمه Move كه با كليد ميانبر M فعال مي شود ، با ماوس يكي از عكسها و يا قسمتي ازعكسي را كه مي خواهيد با عكس ديگر مونتاژ كهنيد را به داخل كادر عكس ديگر ببريد .

- آنگاه دگمه Erwasw tool كه با كليد ميانبر E فعال مي شود را انتخاب تا با آن ، قسمتهاي اضافي عكس را پاك نماييد و براي تنظيم دقيق مكان عكسها نسبت به هم بر دگمه Move كليك و سپس با ماوس عكسها را نسبت به هم تنظيم نماييد .

توجه : با دگمه Move مي توانيد محل قرار گرفتن عكسها را تنظيم نماييد .

توجه : از طريق Layer كه از منوي Window/ layer و يا با كليد ميانبر F7 فعال مي شود مي توانيد انتخاب كنيد كه در كادر مونتاژ بر روي كدام عكس كار نماييد . چون هر عكس به مثابه يك لايه مي باشد . ( در برخي موارد شما لايه جديدي به عكس اضافه مي كنيد ولي در عكس هيچ تغييري مشاهده نمي شود براي مشاهده لايه جديد به Layer رفته و لايه جديد را به بالاترين قسمت منتقل كنيد )

توجه : عادت كنيد براي پس گرفتن حركتهاي غلط يا اضافي از پنجره History استفاده نماييد ( البته از منوي Edit/Undo نيز كارهاي قبلي را حذف مي كند ولي محدود مي باشد و تا دو يا سه حركت قبل را بر مي گرداند و گزينه Edit/ Stop Backward كه با كليدهاي Alt+ Ctrl+Z فعال مي شود تعداد اين حركات بيشتر مي باشد )

روشي ديگر براي انجام اين كار

در اين روش كه روش نسبتا دقيقي است و براي مونتاژ و نيز عوض كردن پس زمينه  عكسها استفاده مي شود .

در فتوشاپ عكس را باز نماييد .

از منوي Filter بر فرمان Extract كليك نماييد . پنجره Extract با عكس مورد نظر مي آيد ( كه اين پنجره در فتوشاپ پنج از طريق منوي Image فعال مي شود) كه شما بايد قسمتي از تصوير را كه نياز داريد با ابزاري كه شبيه به قلم مي باشد مشخص نماييد . ( براي دقيق بودن نصفي از مقداري از تصوير را هم به كمك قلمو بگيريد )

بعد از انتخاب قسمت مورد نظر ابتدا بر دگمه Fill Tool كه شبيه به سطل رنگ است كليك كرده و سپس بر قسمت انتخاب شده كليك نماييد و اگر بخواهيد قسمت انتخاب شده را حذف نماييد بر قسمت انتخاب نشده كليك نماييد .

حال بر دگمه Preview كليك نماييد .

سپس بر دگمه Ok كليك نماييد .

قسمت مورد نظر عكس باقي و بقيه حذف مي شود ، حال آن را با ماوس به داخل عكس كه به عنوان پس زمينه انتخاب نموده ايد كشانده و تنظيم نماييد .

در پايان از طريق منوي File و گزينه Save a copy آن را در جايي كه مي خواهيد ذخيره نماييد .

+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم فروردین 1386ساعت 4:55  توسط زهرا ميرعيسي خاني  | 

استفاده از پلاگين در فتوشاپ

استفاده از پلاگين در فتوشاپ

 

يكي از سوژه هاي مورد علاقه علاقمندان طراحي اين است كه چگونه مي توان تغييراتي در عكس ها ايجاد كرد ؟

براي برنامه هاي قدرتمند طراحي و گرافيكي و همچنين فيلم و انيميشن ، ابزارهاي تحت عنوان پلاگين به بازار عرضه مي شود كه از طريق آنها مي توان به سادگي جلوه هاي زيبا ايجاد نموده تا به پروژه هاي خود زينت و زيبايي ببخشند ، كار با پلاگين ها آسان بوده و همچنين برنامه ها قابل نصب مي باشند اما بعد از نصب به اشكال متفاوتي در دسترس قرار مي گيرند . بعضي از انواع به صورت شورت كاتهايي در منو اصلي ديده مي شود و بعضي از منوي Filter در دسترس قرار مي گيرند . به شرطي كه آنها را در برنامه Photoshop و در قسمت Plagin كپي شود .

پلاگين هم مي توان از طريق موتورهاي جستجو مانند Googel سرچ و دانلود كرد .

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم فروردین 1386ساعت 5:55  توسط زهرا ميرعيسي خاني  | 

خلق متوني با جلوه هاي زيبا در فتوشاپ

خلق متوني با جلوه هاي زيبا در فتوشاپ

گاه به هنگام طراحي در فتوشاپ متن يا نوشته اي را بر جسته و يا ملون مي نماييد تا زيباتر جلوه كند . براي اين منظور برنامه فتوشاپ را باز كنيد

از منوي File فرمان New را انتخاب و در كادر ظاهر شده ابعاد صفحه اي كه مي خواهيد بر روي آن تمرين انجام دهيد را تعيين و سپس بر دكمه Ok كليك نماييد .

اگر بر دگمه Text كليك نماييد ابزار نگارش بطور اتوماتيك در بالاي برنامه ظاهر مي گردد كه اين دگمه با كليد ميانبر T فعال مي شود . اندازه و نوع فونت را در ابزار نگارش تعيين و سپس در نقطه اي از صفحه كه مي خواهيد متن قرار گيرد يك كليك نموده و متن را بنويسيد . اگر متن شما فارسي باشد بهتر است در يك برنامه فارسي ساز مانند جمله پرداز و يا مريم آن را تايپ و سپس از آنجا Copy و در برنامه فتوشاپ Past نماييد اين كار را مي توانيد در برنامه Word نيز انجام دهيد .

بعد از نوشتن متن بر دگمه Move كليك و سپس از منوي Layer فرمان Layer Style و سپس يكي از انواع گزينه هاي آن ( مثلا Inner shadow ) را انتخاب نماييد ، كادري ظاهر مي شود كه شما مي توانيد با فعال و يا غير فعال نمودن هر يك از گزينه ها و يا تغيير موقعيت كشويي هاي موجود در آن به نوشته هاي خود جلوه هاي ويژه اي داده و سپس OK نماييد ( ساير گزينه هاي اين منو را خودتان امتحان كنيد .)

بر ديگر بر دگمه Text كليك نموده و سپس بر دگمه Create warped ext كه درمنوي بالايي ظاهر مي شود در بالاي برنامه كليك تا كادر آن ظاهر گردد ، در كادر ظاهر شده بر دگمه فلش مانند آن كليد و در كشويي Style كليك و گزينه هاي مختلف آن را انتخاب نماييد تا جلوه هاي مختلف از متن خود رامشاهده نموده و بهترين جلوه را انتخاب و OK نماييد ، همچنين در اين كادر با انتخاب هر يك از دو گزينه Horizontal و يا Vertical و نيز تغيير موقعيت كشويي ها مي توانيد از امكانات گوناگون آن براي انتخاب بهترين حالت استفاده نماييد .

در فتوشاپ ورژن پايين تر اين عمل از طربق منوي Layer و فرمان Effect و نيز پنجره Layer انجام مي گيرد .

+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم فروردین 1386ساعت 4:55  توسط زهرا ميرعيسي خاني  | 

چاپ عكس سازماني در فتوشاپ

چاپ عكس سازماني در فتوشاپ

از منوي File فرمان Automate / Picture Package را انتخاب نماييد .

كادري باز مي شود كه بايد با كليك بر دگمه Choose كادري باز مي شود كه بايد در اين كادر نام و آدرس عكس مورد نظر را بدهيد و سپس در قسمت Layout تعداد و ابعاد عكسها را از ميان گزينه هاي آن انتخاب نموده و بر دگمه  Ok كليك كنيد .

+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم فروردین 1386ساعت 4:55  توسط زهرا ميرعيسي خاني  | 

تغيير اندام در فتوشاپ

تغيير اندام در فتوشاپ

كسانيكه با عكس كار مي كنند شايد ندانند چگونه در فتوشاپ بر روي اندامها تغييرات اساسي ايجاد نمايند .

براي اين منظور از ميان ابزارهاي بر روي ابزار Blur Tool  كه با كليد ميانبرR فعال مي شود ابزار  Smudge Tool را انتخاب كنيد .

اندازه بروس يا نشانه ماوس را با كليك بر نقطه مناسبي در كادرمربوط به قلم كه با كليد ميانبر F5 فعال مي شود تغيير دهيد و متناسب نماييد وسپس با ماوس تغييرات مورد نظر را بر روي عكس اعمال نماييد .

روش ديگر براي اين كار

براي اين كار عكس مورد نظر را در برنامه باز كنيد .

از منوي Filter گزينه Liquify را كه با كليد ميانبر Shift + Ctrl + X انتخاب كنيد .

در پنجره باز شده شما مي توانيد هر نوع تغييري را در عكس مورد نظر اعمال كنيد براي مثال شما مي توانيد چشم ها را ريز تر يا درشت تر كنيد و يا  تغييراتي كاريكاتوري بر روي عكس اعمال كنيد و در نهايت بر روي گزينه Ok كليك كنيد .

 

 

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم فروردین 1386ساعت 5:50  توسط زهرا ميرعيسي خاني  | 

انتخاب قسمت يا قسمتهايي از تصاوير در فتوشاپ

انتخاب قسمت يا قسمتهايي از تصاوير در فتوشاپ

براي انتخاب قسمتي از تصاوير در فتوشاپ ، همان گونه كه گفته شد ، ابزارهاي گوناگوني در نظر گرفته شده است ، اما با تركيب اين ابزارها با دكمه Shift و يا Alt در صفحه كليد مي توان دامنه انتخاب را گسترش و يا محدود ساخت ، يعني با نگه داشتن دكمه Shift و ابزار انتخاب مي توان دامنه انتخاب اوليه را گسترش ، و با نگه داشتن  دكمه Alt و ابزار انتخاب دامنه انتخاب را محدود ساخت.

+ نوشته شده در  شنبه چهارم فروردین 1386ساعت 3:40  توسط زهرا ميرعيسي خاني  | 

محو نمودن تصاوير در يكديگر

محو نمودن تصاوير در يكديگر

گاهي در ساخت بروشور و كاتالوگ لازم ميشود دو يا چند تصوير در هم محو گردند .

براي اين منظور در فتوشاپ به شرح زير عمل نماييد :

هر دو تصوير را در برنامه فتوشاپ باز نماييد .

بردگمه Move Tool كه با كليد ميانبر V فعال ميشود كليك و آنگاه با ماوس يك تصوير را به داخل كادري كه تصوير ديگر قرار دارد بكشانيد تا دو تصوير بر روي هم و در يك كادر قرار گيرند .

ابتدا پنجره كوچك Option را در صورتيكه باز نباشد از طريق منوي Window باز نموده و سپس دگمه Eraser Tool كه با كليد ميانبرE فعال مي شود را انتخاب نماييد .

با انتخاب دگمه Eraser tool پنجره Option به پنجره Eraser Option تغيير نام ميدهد .

ضمن پايين نگه داشتن كليد سمت چپ ماوس ، آن را بر روي تصاويري كه بر روي هم در يك كادر قرار گرفته اند بكشيد ، بسته به درصد Opacity و ابزار انتخابي در پنجره Paintbrush ، نتيجه مختلف خواهد بود .

اندازه قلم را در پنجره Brush تنظيم نماييد .

روش ديگر براي محو كردن تصاوير در هم

ابتدا تصاوير را در برنامه فتوشاپ باز كنيد .

دو تصوير را بنابرآنچه در قسمتهاي بالا گفته شد وارد هم كرده و در يك كادر قرار دهيد .

سپس پنجره Layer را باز كنيد براي اين كار از گزينه Window روي گزينه Layer كليك كنيد ويا با كليد ميانبر F5 اين كار را كنيد . سپس بر روي  لايه ئي كه مي خواهيد در لايه ديگر محو شود كليك كنيد تا آن لايه فعال شود سپس Opacity را كاهش دهيد تا محو شدن تصوير را مشاهده كنيد . هر چه مقدار Opacity كاهش يابد تصوير نيز محو و محوتر مي شود .

+ نوشته شده در  شنبه چهارم فروردین 1386ساعت 3:39  توسط زهرا ميرعيسي خاني  | 

روشن كردن عكسهاي تيره

روشن كردن عكسهاي تيره

1- براي اين كار ابتدا بايد عكس مورد نظر را وارد برنامه فتوشاپ كنيد .

از منوي Image گزينه Adjust و سپس Hue / Starution را انتخاب كنيد .

گزينه آخر را كمي به اطراف حركت دهيد تا شاهد تغييراتي كه درعكس ايجاد مي شود باشيد توجه داشته باشيد كه گزينه Previwe فعال باشد . سپس  Ok كنيد .

2-  روش ديگر براي روشن كردن عكس استفاده از گزينه Levels مي باشد كه بايد از گزينه Image  ، Adjust فعال مي شود .

با حركت دادن سه گوشي كه در وسط اين جعبه مي باشد مي توان نور عكس را تنظيم كنيد .

3- گزينه ديگر Cuvers مي باشد كه اين دستور نيز از گزينه Image ، Adjust فعال مي شود . كه در اين جعبه نيز بايد خط وسط را حركت دهيد تا شاهد تغييرات باشيد و يا مي توانيد در قسمت پايين اين جعبه اعداد مربوط به نور عكس را وارد كرده تا تغييرات را مشاهده كنيد .

+ نوشته شده در  شنبه چهارم فروردین 1386ساعت 3:39  توسط زهرا ميرعيسي خاني  | 

رنگي نمودن عكس سياه و سفيد

رنگي نمودن عكس سياه و سفيد

برنامه فتوشاپ را بازنماييد .

عكس سياه و سفيد را از طريق منوي File و فرمان open وارد برنامه نماييد .

از منوي Image فرمان Adjust و سپس Auto level را كليك تا وضوح عكس بالا برود .

ابتدا چهره تصوير را براي رنگي نمودن انتخاب نماييد ، از ميان دكمه هاي مربوط به ابزار Lasso Tools كه با كليد ميانبر L فعال مي شود گزينه Polygonal Lasso Tools را انتخاب كنيد چون براي انتخاب دقيق ابزار مناسبي است .

از منوي Image فرمان Adjust سپس Hue / Saturation را به عنوان اصلي ترين ابزار رنگي كردن عكس انتخاب نماييد .

در اين پنجره گزينه Colorize را با يك كليك فعال نماييد تا تغيير رنگ قسمت انتخاب شده عكس را مشاهده فرماييد . همچنين مي توانيد با استفاده از سه كشويي موجود در اين كارد تغييرات مورد نظر خود را در رنگ عكس ايجاد نماييد  پس از رسيدن به رنگ مطلوب بر دكمه Ok كليك نمايد و به همين ترتيب ضمن انتخاب قسمتهاي مختلف تصوير رنگي كردن عكس را تا به آخر ادامه دهيد .

و بار ديگر از اول اين منو را انتخاب نماييد ، اما اين بار بدون فعال نمودن گزينه colorize به تنظيم رنگ عكس از طريق ايجاد تغييراتي در كشوهاي اين كادر بپردازيد

روش ديگر

از منوي image فرمان adjust و سپس color balance را انتخاب نماييد .

اولين كشوي اين پنجره را به سمت راست بكشيد تا تغيير رنگ عكس سياه و سفيد را ملاحظه نماييد .

حالا دكمه ok را در اين پنجره كليك نماييد .

از منوي image  فرمان Adjust و سپس Selective color را انتخاب نماييد . با كشيدن كشويي مختلف در كادرSelective color به سمت چپ و راست رنگ عكس را انتخاب نماييد .

از منوي Image و فرمان Adjust بر موادر ديگر در اين منو كليك نموده و پنجره ها و پارامترهاي مختلف آن را جهت بدست آوردن نتيجه دلخواه آزمايش نماييد . ملاحظه خواهيد كرد كه با كمي تمرين در فتوشاپ ميتوان به آساني عكس هاي سياه وسفيد را رنگي نمود .

توجه : در صورتي كه در كامپيوتر شما عكسي براي رنگي نمودن نداريد ميتوانيد يك عكس رنكي را از طريق انتخاب منوي image و سپس adjust و فرمان Saturate به عكس سياه و سفيد تبديل نموده و از طريق منوي File>> Save a copy ذخيره ، تا جهت تمرين از آن استفاده نماييد .

رنگي كردن عكس هاي سياه وسفيد به روشي دقيقتر

براي بالا بردن دقت رنگي كردن عكسهاي سياه وسفيد ، ابتدا از طريق ابزارهاي Lasso Tools جاي خاصي از چهره را انتخاب وسپس از طريق پارامترهاي گفته شده در بالا آن را رنگي نماييد . توجه داشته باشيد كه اكثر ابزارهاي فتوشاپ در شكم خود ابزارهايي ديگري دارند كه نيازهاي متفاوت امامشابهي را تامين مي نمايند مثل ابزارLasso Tools كه با نگه داشتن كليد چپ ماوس بر روي آن ابزارهاي جانبي آن ظاهر مي گرددد . مثلا براي رنگي كردن عكس سياه وسفيد يك شخص اول دور لب آن را با ابزار Polygonal Lasso Tools انتخاب و سپس براي رنگ كردن آن دستورات گفته شده در بالا استفاده نماييد . دوباره صورت را انتخاب نماييد و سپس از پارامترهاي گفته شده براي رنگي نمودن آن استفاده نماييد و همينطور الي آخر .

توجه : هنگام اجراي يك پروژه در فتوشاپ ، مثلا رنگي ركدن يك عكس عمليات زيادي را پشت سر هم ميگذاريم كه گاه ميخواهيم يك يا چند حركت را پس بگيريم ، براي اين منظور از پنجره History در فتوشاپ استفاده مي نماييم ، اين پنجره كليه عمليات را ليست مي نمايد و شما مي توانيد با كليك بر هريك از عمليات ثبت شده در ليست ، عكس را تاآن مرحله از عمليات به عقب ببريد ، اين پنجره كه تصوير آن را در زير مي بينيد ، از طريق منوي Windows در فتوشاپ  قابل دستيابي است .

رنگي كردن چشم

براي رنگي كردن چشم ، ابزار Zoom را انتخاب و بر روي چشمي كه مي خواهيد رنگ آن را تغيير دهيد كليك نماييد تا چشم درشت گردد .

سپس با كليك بر روي Set foreground colo در ستون ابزار فتوشاپ پنجره انتخاب رنگ را آورده و رنگ مورد نظر براي چشم را بسازيد .

در هر كجاي مربع بزرگ اين پنجره كليك نماييد رنگ آن را در قسمت بالاي مربع كوچك مي بينيد ، هرگاه به رنگ مطلوب رسيده ايد با كليك بر روي دكمه Ok انتخاب خود را تاييد نماييد ، براي عوض كردن رنگ مربع بزرگ ، بايد كشويي مستطيلي موجود در امتداد مربع بزرگ را به بالا و پايين بكشيد تا رنگ مورد نظر را پيدا نماييد .

بعد از انتخاب رنگ چشم از ابزار Air brush و يا Paint broush استفاده نماييد يعني با ابزار broush در داخل سياهي چشم ( منهاي مردمك چشم ) كليك نماييد و اين كار را تا رنگي كردن كامل چشم ادامه مي دهيم ، در صورتيكه Broush بزرگتر يا كوچكتر از حد مطلوب باشد از طريق منوي Windows در برنامه فتوشاپ Show broush را انتخاب نماييد ويا كليد ميانبرF5 را فشار دهيد . در آ‹ نقطه هاي سياه بزرگ و كوچك قرار دارد كه شما با كليك بر روي آن نقطه ها اندازه مطلوب را براي بروس خود انتخاب مي نماييد .

توجه : براي اين كه كار مطلوب تر باشد شما مي توانيد بعد از انتخاب ابزاردر Toolbar ، Opacity را كاهش دهيد با اين كار رنگ شما به صورت لايه ئي بي رنگ برروي قسمت مورد نظر مي نشيند .

توجه : براي آسان شدن اين كار شما ميتوانيد از ابزارهاي انتخاب ، ابزار Rectangular marquee tool كه با كليد ميانبر M فعال مي شود ابزار انتخابي دايره را انتخاب و دور چشم ها را انتخاب كنيد تا رنگ كردن آن آسان تر باشد .

روشي ديگر براي رنگي كردن چشم

ابتدا از ابزار انتخاب  ، ابزار انتخابي دايره را انتخاب و دور چشم ها را Select مي كنيم . سپس از منوي image فرمان Adjust و Hue/ station را انتخاب و گزينه colorize را انتخاب و سپس رنگ مورد نظر را انتخاب مي كنيم .

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم فروردین 1386ساعت 4:31  توسط زهرا ميرعيسي خاني  | 

يك آموزش مهم براي كساني كه با عكس هاي استخراجي از فيلم سرو كار دارند

يك آموزش مهم براي كساني كه با عكس هاي استخراجي از فيلم سرو كار دارند ( در برنامه فتوشاپ اعمال مي شود )

كساني كه روزانه با عكسهاي زيادي سر و كار دارند ( عكاسها و كساني كه بر روي فيلمهاي مجالس كار مي كنند ) شايد برايشان وقت گير باشد كه براي هر عكسي مجموعه اي از عمليات مشابه را جهت يك سري از تغييرات مشابه ، تكرار كنند . براي امتناع از عمليات تكراري ميتوانيد از مجموعه از عمليات را در قالب يك خط توليد در آورده ، بطوريكه با زدن يك دكمه عامل از صفحه كليد كه خود تعيين مي نماييد ، همه آن عمليات بطور اتوماتيك انجام شود . براي مثال :

ابتدا عكس يا عكسهاي مورد نظر خود را در فتوشاپ باز نماييد

در پنجره Action كه با كليد F7 فعال مي شود ، بر روي فلشي كه در طرف راست پالت قرار دارد كليك نماييد ، منويي باز مي شود گزينه  New Action را انتخاب نماييد .

با كليك بر دكمه New Action كادري باز مي شود .

با باز كردن كشويي Function Key  در پنجره بالا ليست كليدهاي عامل مي آيد ، يكي از كليد ها را به دلخواه انتخاب نماييد .

توجه ¨پس از انتخاب يك كليد ، قسمت Shift و Control در مقابل كادر فعال ميشود ، اگر در يكي از خانه ها تيك بگذاريد ، به معني اين است كه اين كليد براي هدف ديگري برنامه ريزي شده است و در صورتيكه شما بخواهيد از آن براي يك برنامه ريزي ديگر هم استفاده نماييد در صورتي قابل اجرا است كه كليد Shift ويا Control را در موقع زدن كليد انتخابي پايين نگه داشته باشيد ، تا برنامه جديد با اين كليد عامل اجرا گردد ، لذا بهتر است كليد عاملي كه براي برنامه ريزي ديگر از آن استفاده نشده را انتخاب كنيد .

مثلا كليد F3 را انتخاب كنيد و سپس دكمه Record را در اين پنجره كليك مي نماييم . دكمه Record در زير پالت فعال مي شود وبه رنگ قرمز در مي آيد .

از اين لحظه هر عملي كه در فتوشاپ انجام گيرد ، ضبط مي گردد تا آنكه بر روي دكمه Stop كليك كنيد .

براي مثال عكسي را در برنامه باز نموده و سپس :

1- از زير منوي Image و سپس Adjust بر فرمان Auto contrast كليك نماييد .

2- از زير منوي image ابتدا Adjust و سپس فرمان Curves كليك نماييد . در اين پنجره Input ، 112 و Output روي شماره 139 باشد و Ok نماييد .

3- از زير منوي image ابتدا Adjust و سپس بر فرمان Selective color كليك نماييد . پنجره اي باز مي شود كه در گزينه Yellow را روي -83 تنظيم كنيد و سپس بر دكمه Ok كليك نماييد .

4-از منوي Image ابتدا Adjust وسپس color balance را انتخاب نماييد و در كادر باز شده بر روي گزينه Midtones كليك كرده و Magenta را بر روي -20 تنظيم كنيد .

در پايان با كليك بر دكمه Stop در زير پنجره Action ضبط عمليات را خاتمه ميدهيم . از اين پس هر عكسي را كه در برنامه بياوريم ، با زدن كليد F3 همه عمليات انجام شده در بالا ، بطور اتوماتيك بر روي آن اعمال مي گردد وبازدن مجدد آن عمليات تكرار مي گردد .

توجه :كليه كسانيكه براي زدن كليپ و يا هر منظور ديگر از فيلم عكس استخراج مي نمايند دستور العمل بالا را در جهت بالا بردن كيفيت عكس اجرا نمايند تا بالا رفتن كيفيت عكس را شاهد باشند .

توجه : در صورتيكه عكسهاي دريافتي از فيلم داراي نويز باشند عكس را وارد فتوشاپ نموده و از منوي Filter گزينه Noise و سپس Despeckle را كليك نماييد .

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم اسفند 1385ساعت 4:22  توسط زهرا ميرعيسي خاني  | 

استخراج عكس از فيلم

استخراج عكس از فيلم

شايد شما دوست داشته باشيد عكس هاي بازيگران را در كامپيوتر خود داشته باشيد اما نمي دانيد كه چگونه اين كار ممكن است ؟

براي اين كار شما احتياج به برنامه هايي داريد كه قابليت پخش فيلم را داشته باشند و همچنين اين امكان را براي شما فراهم كنند كه شما بتوانيد عكس هاي خود را درلحظه هاي خاص شكار كنيد .

در اين قسمت من بعضي از برنامه هايي را كه شما مي توانيد با آنها عكس بگيريد را نام مي برم :

1- Jet- Audio البته تمام ورژن هاي اين برنامه اين امكان را ندارند تنها JET-AUDIO1.7 داراي چنين امكاني مي باشد .

براي اين كار شما كافيست برنامه را اجرا كنيد . سپس قسمت ويدئو برنامه را باز كرده و از قسمت open فايل مورد نظر را باز كرده و هر وقت كه خواستيد عكس بگيريد كليد Space در صفحه كليد يا pause را فشار دهيد تا فيلم در صحنه مورد نظر توقف كند سپس دكمه قرمزي(Record) را فعال شده فشار دهيد تا پنجره ئي باز شود تا شما بتوانيد عكس مورد نظر را در قسمتي كه مورد نظر خودتان مي باشد ذخيره كنيد .

2- تمام ورژنهاي XingMPEG Player اين امكان را براي شما فراهم مي كنند.

براي عكس گرفتن با اين برنامه ابتدا ازمنوي View  گزينه Advanced Panel را انتخاب كنيد تا قسمتي كه براي عكس گرفتن مناسب است فعال شود سپس از منوي File فرمان open را اجرا كرده و فايل مورد نظر را باز كنيد ودر هر زماني را كه براي عكس گرفتن مناسب ديد كليد Play/Pause را فشار دهيد سپس دكمه ئي را كه شبيه دوربين عكاسي مي باشد را فشار دهيد سپس عكس را در قسمت مورد انتخابي خود ذخيره كنيد .

3- PowerDVD 6.0.0.2023 Deluxe نيز داراي اين امكان مي باشد .

عكس گرفتن با اين برنامه بسيار ساده است كافيست شما فايل مورد نظر خود را در برنامه اجرا كرده سپس در هر زمان كه مايل بوديد كليد Play/Pause را فشار دهيد و سپس بر روي عكس دوربين عكاسي كه در گوشه راست مي باشد كليد كرده و عكس مورد نظر خود را در قسمت مورد نظر ذخيره نماييد . البته بايد اين نكته را عرض كنم كه بعد از انجام اين مراحل شما بايد برنامه نقاشي Paint و يا Photoshop را باز كرده و صفحه جديد را از فايل و سپس Open باز كرده و از منو Edit و سپس Past را انتخاب كنيد تا عكس گرفته شده باز شود البته ممكن است فرمان Past فعال نباشد براي رفع اين مسئله شما بايد تا جايي كه اين فرمان فعال شود بر روي عكس دوربين كليك كنيد.

اميدوارم اين دستورات را اجرا كرده و عكس هايي زيبا از فيلم ها بگيريد .

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم اسفند 1385ساعت 5:40  توسط زهرا ميرعيسي خاني  |